علمی-آموزشی, مقاله ها

تکنولوژی خودروسازی آینده

 

خودروسازی در آینده

زمانیکه اولین وسیله نقلیه ساخته می شد هیچکس پیش بینی چنین تغییر و تحولاتی را در این صنعت خودروسازی آینده نمی کرد اما در زمان کنونی واقعی شدن هر چیز ناممکنی غیر قابل تصور به نظر نمی رسد .

 صنعت خودروسازی به سرعت رو به پیشرفت است و شرکتهای بزرگ خودرو سازی در حال رقابت در این عرصه گوی سبقت را از یک دیگر می ربایند .

خودروهایی که در آینده تولید خواهند شد و به زندگی روزمره انسان ها وارد می شوند از جنبه های گوناگونی متحول خواهند شد 

البته بسیاری از این تغییرات هم اکنون از مرحله ایده و طرح به مرحله آزمون و خطا رسیده اند 

تکنولوژی و علم بشر به این مرحله از پیشرفت رسیده است اما برای تولید انبوه و همگانی کردن آن نیاز به زیرساخت و فرهنگ سازی وجود دارد

 

خودروهای خودران

در صنعت خودروسازی آینده شاهد خودروهایی خواهیم بود که بدون راننده و توسط هوش مصنوعی جابجا می شوند . 

این خودروها با استفاده از دوربین هایی با دید 180 درجه ، حسگرهای ، رادارهای لیزری و هوش مصنوعی قادر به تشخیص موانع  ، جاده و مسیر مورد نظر ، علائم و … خواهند بود .

زمانیکه این خودرو ها به صورت عمومی مورد استفاده قرار گیرند به میزان قابل توجهی از تعداد تصادفات و خسارت های ناشی از آن کاسته خواهد شد .

 همچنین این خودرو ها با استفاده از الگوریتم های از پیش طراحی شده و اطاعت آنلاین قادر به تشخیص حجم ترافیک در مسیر بوده و کوتاه ترین و کم ترافیک ترین مسیر را انتخاب می کنند به این ترتیب از شلوغی و ترافیک نیز در امان خواهند بود.

 سهولت حمل و نقل برای  بیماران کم توان یا افراد سالخورده ، مسافرت در مسیرهای طولانی ، ارسال بسته های پستی و … بسیاری مزایای دیگر را در برخواهد داشت .

در حال حاضر نیز برخی از شرکت ها سیستم خودرانی یا مستقل بودن خودرو از راننده را تا حدی در خودروهای خود پیاده کرده اند.

 تکنولوژی سیستم شناسایی و ردیابی نور برای ارزیابی جاده ها، دوربین ها، سیستم ترمز آ ای بی از روی رادار به منظور جلوگیری از برخورد و تصادف تا حدودی بر گرفته از ایده خودروهای خودران یا مستقل از راننده است .

به عنوان مثال شرکت آئودی سیستم کنترل کروزی طراحی کرده که با بررسی سرعت اتومبیل و با استفاده از سنسورها فاصله میان سایر خودروها و وسایل نقلیه ، سرعت خودرو را به میزان استاندارد تنظیم می کندخودروسازی آینده

سوخت خودروهای آینده

خودروسازی آینده

یکی از مهمترین مسائل پیش رو دولت ها و سازندگان خودروسازی آینده ، تامین سوخت مورد نیاز و جلوگیری از آسیب به محیط زیست و کره زمین بوده است .

 با توجه به تولید و استفاده بی رویه از خودرو میزان آلاینده های ناشی از سوخت خودرو ها به مشکل بزرگی تبدیل شده است .

از این رو ایده سوخت های جایگزین که کمترین میزان آلایندگی را به دنبال داشته باشد و همچنین ارزان ، در دسترس و نامحدود نیز باشد سالها مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته است .

خودروهای برقی یا الکتریکی چند سالی ست که در بازار عرضه شده اند اما چالش پیش روی این خودروها تامین ماده اولیه لیتیوم برای ساخت باتری خودروها و سرعت شارژشدن آنهاست .

  با توجه سرعت پیشرفت علم این چالش تاحدودی برطرف شده است و در آینده باتری کوچک و بازدهی بالا به بازار عرضه خواهد شد.

سوخت هیدروژن

سوخت دیگری که به عنوان سوخت جایگزین مطرح شده است که به میزان انبوهی در جهان وجود دارد به نام هیدروژن نام دارد

سوخت هیدروژن به تنهایی در طبیعت وجود ندارد از سایر انرژی ها مثل سوخت های فسیلی ، انرژی خورشیدی یا گرمای زمین به وجود می آید .

 خودروهای هیدروژنی به خودروهای سلول سوختی معروف هستند . 

در این نوع خودرو ها باک اتومبیل از هیدروژن پر شده و وارد باتری هیدروژنی می شود پس از ترکیب با اکسیژن تبدیل به برق مصرفی خودرو می شود .

 اتومبیل های که با استفاده از این تکنولوژی تولید می شوند تنها بخار آب تولید می کنند. البته این تکنولوژی قبل تر در زمینه های هوافضا مورد استفاده قرار گرفته بود.

 آنچه سبب شد به تازگی وارد صنعت خودرو سازی شود بدست آوردن آلیاژهای ارزان تر بود که به جای پلاتین در گذشته به کار می رفت.

 مزایای سوخت هیدروژن

این نوع سوخت ها سرعت سوخت گیری آن به نسبت اتومبیل های برقی است . 

همچنین برای ساخت خودروهای سنگین برقی این یک چال بزرگ است که خودروهای سلول سوختی چنین چالشی را پیش رو ندارند.

از آنجایی که غول های بزرگ تکنولوژی همواره در تلاش هستند و مطالعات و بررسی های زیادی را در این زمینه انجام می دهند تا در خودروسازی آینده حرفی برای گفتن داشته باشند ، زمزمه های از سایر سوختهای جایگزین در آینده نیز به گوش می رسد

به عنوان مثال استفاده از ترکیبات پلاستیکی که بازیافت می شوند و در نهایت به هیدروژن تبدیل شده و به عنوان سوخت مصرف می شوند.

 برق مایع یا همان آمونیاک در هواپیمای ایکس 15 مورد استفاده قرار گرفته بود . سوختی بدون آلاینده و بسیار پایدار و ایمن ، اتانول نیز دیگر ماده ایست که به عنوان سوخت جایگزین مطرح شده است. 

طراحی های عجیب

خودروسازی در آینده

در نمایشگاه ایده های طراحی خودرو در لس آنجلس ، بسیاری از شرکتهای خودرو سازی از آخرین مدل از طراحی خودرو خود را به نمایش می گذارند طراحی هایی بسیار جالب که در آینده منبع الهام سایر طراحان خواهند بود

خودروهای تک سرنشین یا دو سرنشین ، خودروهایی با بدنه های جمع و جور و دسترسی سرنشینان به تمام قسمت های خودرو و طراحی هایی که شاید فقط در فیلم های تخیلی پیش دیده باشید.

داشبوردهای واقعیت مجازی در خودروسازی آینده

اطلاعاتی که فرد هنگام رانندگی نیاز دارد همه بر روی نمایشگر ها به توسط یک سری علائم نمایش داده می شد 

 خودروسازان به تازگی داشبوردهایی طراحی کرده اند که علاوه بر اطلاعات ساده سایر اطلاعات مانند فاصله تا خودروی جلویی ، پیچ ها و موانع مسیر و … را نمایش دهد

 به این ترتیب راننده زمانیکه در حال بررسی اطلاعات مانیتور مجازی است از ایمنی لازم نیز برخوردار باشد .

 شرکت تویوتا علاوه بر استفاده داشبورد مجازی برای راننده در حال ساخت مدل هایی ست که سیستم واقعیت مجازی رابرای سایر سرنشینان خودرو نیز پیاده کند .

 بطوریکه مسافران بتوانند اشیاء خارج از اتومبیل را بزرگ نمایی کرده و تشخیص دهند . تکنولوژی واقعیت مجازی کاربردهای فراوانی دارد که در آینده شاهد حضور آنها در اکثر خودروها خواهیم بود. 

برای دریافت مشاوره رایگان با ما “تماس بگیرید” یا با پر کردن “فرم ثبت سفارش” کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

*همچنین شما عزیزان می توانید برای خواندن مطالب بیشتر، مقالات ما را در “سایت سازه” دنبال نمایید*

برای مشاهده ی نمونه کارهای سایت سازه “اینجا” را کلیک نمایید و یا برای اطلاعات بیشتر “خدمات ما” را مشاهده کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.