مقاله ها

فناوری های جدید در آینده ی جهان

فناوری های جدید در آینده ی نه چندان دور دنیای بشر را کاملا در دست خواهند گرفت. سفرهای تفریحی به ماه و مریخ انجام می شود، چوب جادویی اختراع می شود تا شما به تمام آرزوهای دور و درازتان دست بیابید و زندگی بشر در آیندگان به قدری متحول می شود که سبک زندگی کنونی ما اصلا در مخاطره ی آن ها نخواهد گنجید.

سایت سازه” در این مقاله فناوری های جدید در آینده را بررسی می کند. البته برخی از این تکنولوژی ها در جهان امروز هم استفاده می شوند اما قطعا در آینده با تغییرات بسیار غریبی مواجه خواهند بود.

فناوری های جدید در آینده ی جهان

دسته بندی محتوا

1. فناوری های جدید اشیاء

دستگاه های هوشمند در اطراف ما همواره در حال بیشتر شدن هستند. با نگاهی به منزل و آفیس محل کارتان متوجه خواهید شد که چقدر از گجت های تکنولوژی در آن استفاده شده است. در آینده تمام وسایل موجود هوشمند می شوند و هرچیزی که حتی فکرش را نمی کنید به اینترنت متصل خواهد شد؛ از پوشاک و وسایل، تا خانه ها و مزارع و دیگر وسایل.

اینترنت اشیا به سیستمی از اشیا متصل به اینترنت گفته می شود که قادر به جمع آوری داده ها هستند. دستگاه های ذکر شده همواره در حال جمع آوری داده ها هستند و اینترنت اشیا در نهایت باعث راحت شدن زندگی بشر خواهد شد. گسترش اینترنت اشیا باعث پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف مانند “هوش مصنوعی” و “بیگ دیتا” هم می شود.

اینترنت اشیا در فناوری های جدید در آینده به هوش اشیا تبدیل می شود و باعث می شود دستگاه های دیجیتال بطور مستقل تصمیم بگیرند و دخالت انسان به حداقل برسد.

در ادامه این مقاله با “سایت سازه” همراه باشید …

فناوری های جدید در آینده ی جهان
فناوری های جدید در آینده ی جهان

2. هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ در فناوری های جدید

هوش مصنوعی به شبیه سازی هوش انسان برای ربات ها و ماشین ها گفته می شود. ربات ها کارهای انسان را تقلید می کنند و باهوش می شوند و شبیه انسان رفتار می کنند. از هوش مصنوعی بیشتر برای استفاده در تجهیزات الکترونیکی که با ذهن مرتبط هستند استفاده می شود. ماشین لرنینگ یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است و به ماشین ها اجازه می دهد بدون دخالت دست و بدون برنامه ریزی بطور خودکار یاد بگیرند و هر روز به دانش شان اضافه کنند. ماشین لرنینگ و هوش مصنوعی همواره در حال رشد و پیشرفت هستند و مانند یک موتور محرکه برای دنیای تکنولوژی ها استفاده می شوند. به کار گیری ماشین لرنینگ و هوش مصنوعی در آینده  تکنولوژی بشر باعث پیدایش نوآوری های زیادی خواهد شد.

3. فناوری های جدید لباس های هوشمند

در فناوری های جدید لباس ها به بهبود عملکرد انسان ها و داشتن زندگی سالم تر و امن تر به آن ها کمک خواهند کرد. تکنولوژی اولیه مورد استفاده در لباس ها تنها به عنوان ردیاب و برای تناسب اندام استفاده می شد ولی امروزه تمام صنعت مد و پوشاک تحت تاثیر تکنولوژی جدید است.

4. بلاکچین در فناوری های جدید

بلاکچین زنجیره ای از داده ها در ثبت دیجیتالی معاملات تجاری است که هیچکس نمی تواند به طور دستی در آن تغییرات اعمال کند. این فناوری های جدید امروزه برای ثبت معاملات ارزهای اینترنتی و بیت کوین استفاده می شود ولی استفاده و کاربرد آن تنها به این مورد محدود نمی شود. آینده تجاری جهان به این سیستم وابسته است و عدم دخالت دستی در آن باعث می شود بسیار امن و مطمئن باشد. آینده ی علم اقتصاد به لطف بلاکچین بسیار قابل اعتماد است. البته این ویژگی که بلاکچین امنیت زیادی دارد باعث می شود تا در آینده صنایع زیادی از آن بهره ببرند.

5. فناوری های جدید بیگ دیتا و آنالیز پیشرفته اطلاعات

فناوری های جدید بیگ دیتا به وضعیتی اشاره دارد که یک حجم بسیار زیادی از داده های مرتب شده و بدون ساختار با سرعت زیاد در حال رشد هستند. اما این حجم زیاد از اطلاعات در کجا کاربرد دارند؟ بشر می تواند با استفاده از ماشین لرنینگ و هوش مصنوعی بسیاری از داده های بسیار پیشرفته و بدون ساختار را، درک کرده و حل کند و در نتیجه به پیشرفت تکنولوژی و هوش تجاری منجر کند. مزیت دوم استفاده از بیگ دیتا در تصمیم گیری بهتر و حرکت های استراتژیک تجاری است.

فناوری های جدید در آینده ی جهان
فناوری های جدید در آینده ی جهان

6. واقعیت مجازی در فناوری های جدید

واقعیت مجازی محیطی است که در آن بشر می تواند محیطی ورای جهان واقعی را در یک محیط سه بعدی مصنوعی تجربه کند. این کار با استفاده از تجهیزات مخصوص مانند دستکش ها و عینک ها و صفحاتی که به سنسور تشخیصی مجهز هستند امکان پذیر است.

واقعیت افزوده از اطلاعات در ترکیب با اشیای واقعی استفاده می کند. مثلا شما می توانید بدون عینک یک میز یا صندلی یا نوشته را ببینید که در دنیای واقعی وجود ندارد. اشیا ذکر شده تنها به کمک پیشرفت تکنولوژی پدید آمده اند. در آینده بشر با استفاده از ترکیب این سه تکنولوژی یعنی واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی هر چیز غیر ممکنی را می تواند بسازد.

7. رایانش ابری و ذخیره اطلاعات آنلاین

همه اطلاعات می تواند به کمک اینترنت ذخیره شوند و شما هر موقع و در هر جای دنیا که اراده کنید به آن ها دسترسی خواهید داشت. داده ها و اطلاعات به کمک رایانش ابری بصورت آنلاین قابلیت دارند تا به راحتی منتقل شوند و استفاده از فلش مموری و وسایل این چنین عملا منقرض خواهد شد. اما مزیت این سیستم چیست؟

این اطلاعات به راحتی منتقل می شوند و تجزیه تحلیل آن ها به سادگی امکان پذیر می شود. رایانش ابری در دنیای فناوری های جدید برای کسب و کارهای آنلاین باعث بهبود عملکرد و کاهش هزینه ها می شود و در مجموع باعث پیشرفت تکنولوژی می شود.

8. دو قلوهای دیجیتالی در فناوری های جدید

دو قلوی دیجیتالی نسخه ی اینترنتی از جسم بشر است که به او این امکان را می دهد تا تغییرات و تحولاتی که روی جسم واقعی ممکن است هزینه بر و خطرناک باشند را به راحتی آزمایش کند. این آزمایشات باعث دستیابی به نتایج بسیار مطلوبی خواهند شد که تاکنون به علت هزینه و خطر بالا امکان انجام آن ها وجود نداشته است.

9. تکنولوژی های جدید اینترنت

اینترنت نسل پنجم و ششم نه تنها باعث اتصالات سریع تر و دقیق تر و پایدار تر ارتباطات جهانی و استفاده بی دغدغه تر از شبکه های اجتماعی می شود، بلکه باعث پدید فناوری های جدید می شود. اتصالات بیشتر دستگاه ها باعث پیشرفت اینترنت اشیا و بیگ دیتا و ماشین لرنینگ می شود. علاوه بر موارد گفته شده اینترنت پرسرعت تر باعث می شود حریم خصوصی کاربران به شدت بیشتر شود. اینترنت پرسرعت تر باعث می شود ماشین شما سریع تر حرکت کند و همه وسایل اینترنتی بهتر و پیشرفته تر فعالیت کنند.

10. ژنومیک و جهش ژنتیکی موجودات زنده در فناوری های جدید

پیشرفت ثبت اطلاعات و محاسبه دقیق تغییرات و تحول آن ها، باعث شده بشر بتواند درک دقیقی از ژنوم خود داشته باشد و بتواند در ساختار ژنیتیکی موجودات زنده هم تغییراتی اعمال کند. مثلا اصلاح جهش های DNA می تواند منجر به بهبود سرطان و دیگر بیماری ها شود.

11. تغییر ارتباطات بشر در تکنولوژی های جدید

شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیسبوک و لینکدین باعث شده افراد بتوانند بسیار راحت تر تبادل اطلاعاتی داشته باشند و مشاغل سنتی به سوی دیجیتالی کردن کسب و کارشان رو بیاورند و دیجیتالی شوند. این مفهوم امروزه بنام “دیجیتال مارکتینگ” شناخته می شود.

12. همکاری ربات و بشر در فناوری های جدید

امروزه ربات ها با کمک هوش مصنوعی می توانند کارهای زیادی انجام دهند و بالطبع در آینده نیز توانایی های آن ها افزایش پیدا می کند. ربات های امروزی بسیار باهوش تر و پیشرفته تر از قبل هستند و می توانند بدون کمک انسان، وظایف شان را انجام دهند. فناوری های جدید در آینده شاهد همکاری یکپارچه ی انسان و ربات در صنایع مختلف خواهیم بود.

فناوری های جدید در آینده ی جهان

13. فناوری های جدید هواپیماهای بدون سرنشین

هواپیماهای هوشمند(پهپاد) در صنایع نظامی تاثیرات چشم گیری گذاشته اند. این هواپیماها یا با کنترل از راه دور یا بطور کاملا خودکار وظایفی نظیر جستجو و نجات، اطفاء حریق، حمل و نقل و رساندن سریع دارو به حادثه دیدگان را به عهده دارند.

14. تکنولوژی های جدید چاپگرهای سه بعدی و چهار بعدی

چاپگر سه بعدی با قرار دادن لایه به لایه مواد قادر به ساخت اشیاء سه بعدی هستند و نسل بعدی آن ها مربوط به ساخت اشیاء چهار بعدی است. بعد چهارم در اصل به تغییر ساختار جسم سه بعدی بر اثر تاثیرات انرژی های ورودی و خروجی مانند دما و نور و سایر محرک های طبیعی، اشاره دارد. اگرچه در دنیای کنونی نیز استفاده از پرینترهای سه بعدی رواج دارد، اما این پرینترها در تکنولوژی آینده تحولات بسیار بزرگی ایجاد می کنند.

15. تکنولوژی های جدید محاسبات و رایانه های کوانتومی 

محاسبات کوانتومی بر اساس اصول نظریه ی کوانتوم انجام می گیرند و کامپیوترهای امروزی می توانند اطلاعات را در بیت های 0 و 1 بررسی کنند; اما اساس کار کامپیوترهای کوانتومی کاملا متفاوت است. این کامپیوترها بسیار سریع عمل می کنند و می توانند مسائلی را حل کنند که برای نسل ما غیر قابل حل به نظر می رسند. در آن عصر، تکنولوژی های فعلی ما بسیار کودکانه به نظر خواهند رسید!

محاسبات کوانتومی در حال حاضر در مرحله ی آزمایشی قرار دارند اما نسل این فناوری های جدید در آینده به واقعیت خواهد پیوست.

16. فناوری نانو در فناوری های جدید

نانو تکنولوژی بر روی ساخت مواد در مقیاس اتمی و مولکولی کار می کند. موادی که اندازه آن ها 100 نانومتر هستند. از این فناوری در دستگاه های بسیار حساس نظیر حسگرها و کاتالیزورها استفاده می شود. درک کامل ما از اجسام نانومتری باعث خلق محصولات جدید و بسیار هیجان انگیز در آینده می شود.

17. روابط صوتی و چت بات ها در فناوری های جدید

ما امروزه برای برقراری ارتباط از نوشتن و تایپ کردن استفاده می کنیم. اما ربات هایی مانند سیری و الکسا در آینده مورد استفاده ی بسیاری از صاحبان مشاغل در سراسر دنیا قرار خواهند گرفت. این تکنولوژی ها باعث ارتباط سریع تر و بهتری خواهند شد.

18. تشخیص چهره و بینایی رایانه ‌ای با تکنولوژی های جدید

در حال حاضر ربات ها می توانند ببینند و صحبت کنند و یا حتی فکر کنند، پس تشخیص چهره برای آن ها کار آسانی است و در آینده نیز چنین خواهد بود. این تکنولوژی در موارد امنیتی استفاده می شوند.

19. امنیت سایبری در فناوری های جدید

حفظ امنیت داده ها و اطلاعات در جهان امروزی مسئله ای حائز اهمیت است. بسیاری از مشاغل با مشکل تهدید اطلاعات روبرو هستند که در فناوری های جدید افزایش امنیت سایبری به آن ها کمک می کند.

20. فناوری های جدید وسایل نقلیه خودران

این ماشین های بدون سرنشین از سال 2020 پیشرفت زیادی کرده اند. در آینده نیز دیگر وسایل نقلیه نظیر تاکسی و کامیون به بازار خواهند آمد. در دهه های آینده ماشین های هوشمند بیشتر پیشرفت خواهند کرد و دیگر ممکن است فردی را در حال رانندگی نبینید.

21. کشاورزی مدرن و هوشمند در فناوری های جدید

صنعت کشاورزی نیز در تکنولوژی آینده مانند صنایع دیگر بسیار تحت تاثیر تکنولوژی خواهد بود. اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی و انواع تکنولوژی در تجهیزات برای صنعت کشاورزی نیز استفاده خواهند شد. سنسورها برای تشخیص کیفیت خاک و ربات ها در برداشت محصولات استفاده می شوند.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما “تماس بگیرید” یا با پر کردن “فرم ثبت سفارش” کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

*همچنین شما عزیزان می توانید برای خواندن مطالب بیشتر، مقالات ما را در “سایت سازه” دنبال نمایید*

برای مشاهده ی نمونه کارهای سایت سازه “اینجا” را کلیک نمایید و یا برای اطلاعات بیشتر “خدمات ما” را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.