علمی-آموزشی

در آینده تکنولوژی به کجا خواهد رسید

بشر از ابتدای خلقت به دنبال پیشرفت بوده و با ساخت وسایل و تجهیزات سعی در راحت تر کردن زندگی برای خود داشته است .

 شاید زمانی درگذشته حتی تصور اینکه روزی انسان بتواند پروازکند را نمی کرده است اما امروزه سفر به مریخ کاری بدیهی به نظر می رسد .

بنابراین آینده بشر و پیشرفت تکنولوژی چیز قابل پیش بینی نیست چرا که علم ، خلاقیت و خواسته های بشر مرز ندارد .

اما در این مقاله قصد داریم تا با توجه به آزمایش ها و پژوهش های انجام شده یا درحال انجام در سراسر کره زمین تا حدودی آینده تکنولوژی را بررسی کنیم .

خودروهای خودران

آینده تکنولوژی

خودروهای بدون سرنشین و راننده که با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم های از پیش تعیین شده حرکت می کنند .

ایده خودروهای خودران چند سالی ست که با استقبال خودروسازان بزرگ دنیا مواجه شده است . خودروهای خودران باعث کاهش تصادفات ، کاهش ترافیک ، آلودگی کمتر و … خواهد شد .

البته این ایده هنوز مورد آزمایش و بررسی ست و به تولید انبوه یا استفاده عمومی نرسیده است .

برای استفاده از این تکنولوژی نیاز به زیرسازی و فرهنگ سازی وجود دارد. اما با توجه به استقبال شرکت های فعال در عرصه تکنولوژهای روز دنیا و اعلام امادگی در این زمینه به زودی شاهد خودروهای بدون سرنشین زیادی در خیابان ها خواهیم بود.

شهر هوشمند و اینترنت اشیاء

آینده تکنولوژی

شهری که تمام اجزاء آن مجهز به تکنولوژی های روز دنیا است . خیابان ها ، پیاده رو ها ، چراغ های راهنمایی ، تابلوها ، زمین های بازی که اینترنت جهانی متصل هستند !

سیستم اداری و دولتی که کاملا توسط هوش مصنوعی صورت می گیرد . دسترسی کامل و رایگانه به اینترنت برای شهروندان ، جمع آوری هوشمند زباله و حفظ بهداشت شهر و محیط زیست ، استفاده از انرژی های پاک و جلوگیری از هدر رفت انرژی ، حمل و نقل عمومی هوشمند و استفاده گسترده از تاکسی های آنلاین و …

هم اکنون بسیاری از شهر های مهم و بزرگ در کشور های پیشرفته تا حدود زیادی از مسیر هوشمند شدن را طی کرده اند .

همینطور بسیاری از شرکت های بزرگ در تلاش برای فراهم کردن زیرساخت های هوشمند سازی شهر ها هستند .

با استفاده از هوش مصنوعی و ساخت ابزار و وسایلی که به اینترنت جهانی متصل هستند زندگی بشر را دچار دگرگونی قابل توجهی خواهند کرد .

 در آینده نزدیک شاهد حجم بالایی از ترافیک اینترنت را شاهد خواهیم بود که کاربران آن تنها انسان ها نخواهند بود .

 از وسایل روزمره گرفته تا گجت های دیجیتال و حتی لباس های هوشمند متصل به اینترنت . به این ترتیب شبکه ای بزرگ و جهانی از اشیا ء ، ربات ها ، ساختمان ها ، انسان ها و … متصل بهم را خواهیم داشت.

ارز دیجیتال و بلاک چین

آینده تکنولوژی

ارز دیجیتال همان پول مجازی است که ماهیت فیزیکی ندارد و ایده آن در سال 2008 برای اولین بار توسط فردی یا گروهی ناشناس مطرح شد.

 این ارز دیجیتال بیت کوین نام داشت که در ابتدای امر ارزش چندانی نداشت و افراد زیادی آن را نمی شناختند اما رفته رفته با استقبال مواجه شد و اکنون ارزشی حدود چهار هزار دلار دارد و البته در کنار آن ارزهای دیجیتال دیگری نیز ظهور کردند .

امروزه به دلیل مزایای بسیار زیاد این نوع دارایی ها مانند قابل ردیابی نبودن ، تاثیر نداشتن نرخ تورم بر روی آن ، سهولت جابجایی و … روز به روز بر ارزش آن افزوده شده و استقبال از آنها نیز رو به رشد است .

پیش بینی می شود در سالهای آینده دولت ها با استفاده از تکنولوژی بلاک چین دارایی های خود را ذخیره کرده و یا حتی سیستم مالیاتی بر این اساس پایه ریزی کنند .

زمانیکه شما پولی را در یک بانک ذخیره می کنید اطلاعات حساب شما وارد بانک اطلاعاتی این بانک می شود که در اختیار بانک مذکور قرار دارد

 با ایجاد اختلال یا خرابی مانند هک شدن و .. تمام اطلاعات حساب شما نیز دچار اختلال خواهد شد

 اما در تکنولوژی بلاک چین اطلاعات حساب رو چندیدن پایگاه داده ذخیره می شود که در سراسر دنیا قرار دارند و در اختیار شخص یا نهاد خاصی نیست .

 بلاک چین موضوعی است که به نظر می رسد تا حداقل 5 سال آینده به نقطه اوج خود برسد . 

تکنولوژی نانو

در آینده علم نانو به طور شگفت آوری پیشرفت خواهد کرد و در زمینه پزشکی و حفظ ایمنی و سلامت انسان شاهد توسعه انواع ربات های نانو و حسگر ها بسیار مدرن خواهیم بود .

به طوریکه به راحتی این ربات ها و حسگر ها وارد بدن ما شده و برای بررسی سلول های سرطانی ، ویروس ها  ، انسداد رگ ها و یا حتی وارد سیستم خون رسانی شوند .

 این نانوذرات پیشرفته می توانند به اعضای بدن پیوند شوند و بر عملکرد آنها نظارت و کنترل داشته باشند مانند قلب ، کلیه ، کبد و …

برای دریافت مشاوره رایگان با ما “تماس بگیرید” یا با پر کردن “فرم ثبت سفارش” کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

*همچنین شما عزیزان می توانید برای خواندن مطالب بیشتر، مقالات ما را در “سایت سازه” دنبال نمایید*

برای مشاهده ی نمونه کارهای سایت سازه “اینجا” را کلیک نمایید و یا برای اطلاعات بیشتر “خدمات ما” را مشاهده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.